Excel jak Mężczyzna

Excel w wymiarze mężczyznyKażdy z nas używając arkusza kalkulacyjnego Excel wpada w pewną monotonię czynności obliczeniowych. Niejednokrotnie posiłkując się kalkulatorem w celu sprawdzenia poprawności obliczeń. Czy arkusz kalkulacyjny Excel jest gorszym narzędziem niż kalkulator?

Teoretycznie rzecz biorąc wszystko jest kwestią nawyków oraz zaufania do narzędzi których używamy. Ważne jest to, że oba potrzebują konkretnych i jasnych poleceń. To zupełnie jak z mężczyzną. Ogólne polecenia lub sugestie nie wystarczą, każdą czynność trzeba dokładnie i precyzyjnie określić, podając też format czy ważność danych czynności oraz ich bezwzględną wartość. Czymże więc różni się polecenie „posprzątaj pokój” od zsumuj mi kolumnę?

Teoretycznie dzieli je bardzo dużo, w praktyce trzeba dokładnie określić co właściwie mamy na myśli. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku trzeba jasno i dokładnie wskazać zakres danych oraz szczegółowe czynności które mamy na myśli. I naprawdę proszę nie liczyć na to, że arkusz sam się domyśli o co nam chodzi. W przypadku mężczyzny to kwestia czasu, czasem bardzo długiego:). Problemem wspominanym na początku jest brak zaufania i sprawdzanie, często ręczne lub naoczne.

Aby w pełni wykorzystać potencjał, który dostajemy trzeba najpierw poznać możliwości, często odkrywane przez nas zupełnie przypadkowo. Więc czemu nie skorzystać z doświadczenia i wiedzy osób, które wiedzą więcej? W przypadku mężczyzn porady osób z doświadczeniem są bardzo przydatne w charakterystyce ogólnej, w szczegółach niestety każdy sam musi odkrywać możliwości. I chyba nikt nie chciałby „wypożyczyć” mężczyzny w celu dokładnego sprawdzenia i spisania wszelkich jego możliwości. Jeśli zaś chodzi o Excela i jego możliwości bez problemów można zakupić książki i również samodzielnie odkrywać. Lecz jak szukać skoro nie bardzo wiemy co dokładnie nam się przyda, w takiej ilości skompensowanej wiedzy jakimi są wielkie tomy o Excelu?

Warto wtedy skorzystać ze szkolenia Excel w szczególności z jego formy „szytej na miarę”. Szkolenia te przygotowane zostały przez osoby, które cenią swój czas i komfort pracy. Każda osoba, która pracuje na dużych tabelach danych, niejednokrotnie na wielu arkuszach Excel, chciałaby pewne czynności przyspieszyć, zwłaszcza te, które są monotonne i zajmują najwięcej czasu. Stąd najważniejszą rzeczą przed przystąpieniem do kursu Excel jest określenie własnych umiejętności oraz ustalenie oczekiwań. Pomaga w tym specjalnie przygotowany test. Jest on prosty, ważne jest jednak to by jasno i szczerze przyznać się przed sobą, czy chce się nauczyć i przyspieszyć swoją pracę na arkuszu kalkulacyjnym excel, czy po prostu chce mieć certyfikat. Często nie zdajemy sobie sprawy z istnienia określonych funkcji Excela, które w bardzo istotny sposób przyspieszą pracę. Warto więc w czasie wypełniania testu nawet w sposób prozaiczny określić „marzenia”: „co on mógłby dla mnie robić”. Specjalnie przygotowane programy szkoleń z Excela zawierają te elementy, które są najistotniejsze do pracy na arkuszach kalkulacyjnych oraz wskazane wymagania w zależności od indywidualnych preferencji. Warunkiem jest szczere i racjonalnie wypełnienie testu z excela oraz pogodzenie się z jego wynikami i analizą. Potem to już kwestia zaufania i komfortu życia oraz pracy. A z wynikiem to już tylko decyzja... i do „ołtarza” - na szkolenie!